helyi menü
A jobb egérgomb kattintása után megjelenő kis ablak, mely az adott program leggyakrabban használt műveleteit tartalmazza.
másolás
A kijelölt elem (pl.: állomány, mappa, rajz vagy akár szöveg részlet, stb.) másik helyre történő átrakása úgy, hogy az eredeti helyén is megmaradjon.
védjegy
Valamilyen termék valódiságát bizonyító törvény által védett jel.
vágólap
Másolásnál illetve kivágásnál az adott egység, amivel a műveletet végezzük, egy ideiglenes tárolóba kerül, ezt a tárolót nevezzük vágólapnak. Vagyis, ha például másolunk valamit, akkor az a vágólapra kerül, és beillesztésnél a vágólap tartalma kerül majd be a programba. Figyelem, új művelet megkezdése után, amikor valamit a vágólapra helyezünk, a régi tartalom elvész!
hivatkozás
Az Internet használata során előforduló fogalom. A hivatkozás megjelenési formája szöveg vagy kép lehet, melyek egy adott honlapot képviselnek. Ezekre kattintva a hivatkozott honlapokra, illetve megfelelő részeikre ugorhatunk.
törvény
Az államhatalom legfelsőbb szerve által alkotott jogszabályok összessége.
www
A WWW (World Wide Web) rövidítés jelentése magyarul: világszéles (pók)háló. Valójában nagyon sok egymással összekötött weboldal hálója.
forrás
Az a hely, ahonnan információhoz jutunk.
multimédiás elem
Szöveget, hangot, grafikát és animációt tartalmazó összetett adat.
mű
Az emberek alkotó tevékenységének eredményeképp létrejövő alkotás.
internet
Egy világméretű számítógépes információs rendszer, melynek keretében számítógépek milliói vannak összeköttetésben egymással.
médiainformatika
A számítógép segítségével elkészíthető és befogadható kifejezési formák tanulmánya.
hang
Ember vagy állat által létrehozott, a fülünkkel érzékelt információ.
weboldal
Az interneten tárolt információk leggyakoribb megjelenési formája. A megtekintéséhez böngészőprogram szükséges.
szerző
Valaminek a létrehozója, alkotója.
mentés
Az a művelet, amikor az adatainkat a számítógép valamely háttértárolóján rögzítjük.
idézés
Az a cselekvés amikor valakinek a művét, vagy annak egy részét szó szerint felhasználjuk saját gondolataink kifejezésére.
szöveg
Szavakból álló, tartalmilag összefüggő egység.
kép
Rajzolással, festéssel, vagy más eszközzel (fényképezőgép, számítógép, stb.) létrehozott alkotás. Általában valakinek, valaminek egyfajta másolata. A képmás szót már hallhattad.
videó
Olyan eszköz, ami az adatokat mozgóképként rögzíti.
rekurzió
Önmagára hivatkozó eljárás.
Imagine
Egy új generációs multimédiás szerzői környezet, amely LOGO utasításokkal programozható. Része egy animáció szerkesztő alkalmazás is, amely a Logomotion névre hallgat.
fraktál
A fraktál olyan alakzat, amely minden nagyítás mellett önismétlődést mutat. Azaz, ha felnagyítjuk egy fraktál egy részét, a nagyított képben észrevehetünk egy, az eredetihez hasonló, kisebb fraktált. A fraktálok másik alapvető jellegzetessége: iterációval képződnek. A fraktál fogalmát Benoit B. Mandelbrot lengyel matematikus vezette be 1975-ben. A fraktál szó a latin fractus szóból származik, melynek jelentése “törött”. Mandelbrot érdeme volt, hogy észrevette: rengeteg természeti objektum mutat fraktális tulajdonságokat. A felsorolás távolról sem lehet teljes: felhő, hegy, fa, hópehely, tüdő, érrendszer, agy ... "fraktálok mindenütt", ahogy egy tankönyv címe fogalmaz. A fraktális szimmetriához tehát "szokva van" szemünk, látásunk – akkor is, ha ennek nem voltunk tudatában.
médiainformatika
A számítógép segítségével elkészíthető és befogadható kifejezési formák tanulmánya.
iteráció
Más néven ismétlés. Olyan programozási szerkezet, amely egy adott feltétel fennállásáig ismétel egy utasítássorozatot.
Koch görbe
Egyik igen ismert vonalas fraktál, a Koch-görbe. Úgy képezzük, hogy egy vonal középső harmadát helyettesítjük egy ugyanekkora oldalú szabályos háromszög száraival, és ezt ismételgetjük.
teknőcgeometria
A geometriai alakzatok leírása relatív teknőcmozgásokkal, azaz a teknőc önmagához képest történő szekvenciális utasítássorozatta.
bináris fa
Bináris fának hívják az olyan fákat, melyeknek mindig két további ága van.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)