A számítógép elektromos berendezés, ezért használata fegyelmet és nagy odafigyelést kíván. A baleset elkerülése érdekében néhány fontos szabályt be kell tartani.
A számítógépes munkánk befejezése után mindig áramtalanítani kell, ami azt jelenti, hogy a számítógép szabályos leállítása után megszüntetjük az áramellátást.
Az informatikai eszközök közelébe, bekapcsolt állapotában ételt, italt ne vigyünk, mert balesetet, meghibásodást okozhat. Például: az üdítőnk véletlenül ráborulhat a billentyűzetre vagy a számítógépházra.
A számítógép közelében, tüzet okozó tevékenységet folytatni szigorúan tilos: egy véletlen tűz folytán nagy károkat okozhatunk. Az elektromos tűz oltásához speciális berendezésekre van szükség.
Az elektronikus berendezéseket óvjuk a melegtől, a nedvességtől és a portól, tisztításukat mindig a megfelelő eszközökkel és körültekintéssel végezzük. A számítógépes termekben speciális fehér táblák vannak a falon, hogy elkerüljük a kréta használatát, és vele a szálló krétaport.
Az informatikai eszközök hálózati feszültség alatt működnek, ezért belsejükbe nyúlni, vezetékeket kihúzni, alkatrészeket szétszedni bekapcsolt állapotban semmilyen esetben nem szabad! A vezetékek legyenek jól szigeteltek és földeltek. Ha valamilyen meghibásodást észlelünk, a számítógépet kapcsoljuk ki, és szóljunk szakembernek, aki a javítást el tudja végezni.
A számítógépet minden esetben csak rendeltetésszerűen szabad használni.
A számítógéphez különböző berendezések csatlakozhatnak. Ezek közül a leggyakrabban használt eszközök a billentyűzet, az egér és a monitor. Ezek a számítógéppel való kommunikációnk eszközei, ezért folyamatos igénybevételnek vannak kitéve. Használatuk során érdemes betartani néhány jó tanácsot.
Ha valamelyik alkatrész nem működik, ellenőrizzük a csatlakozásokat. Amennyiben mindent rendben találunk – vagyis nem találjuk meg a hiba forrását –, a javításhoz hívjunk szakembert.
A monitort lehetőleg úgy állítsuk be, hogy előttünk legyen egyenesen, és a kép a szemünkkel egy síkba essen, vagy egy kicsit lejjebb. A meghibásodás elkerülése érdekében óvjuk, védjük a monitort a nedvességtől és a szálló portól, időnként tisztítsuk meg. A tisztítás előtt kapcsoljuk ki számítógépet és áramtalanítsunk. A monitor képernyőjének tisztításához, használjunk vizet vagy enyhe tisztítószert, amellyel megnedvesítünk egy lágy és tiszta ruhát. Amennyiben lehetséges, alkalmazzunk képernyő-tisztító szövetet, és ezzel törölgessük át a monitort.
A billentyűzetet úgy helyezzük el magunk előtt, hogy a gépelést megkönnyítse. A kéz legalább vízszintesen legyen, de inkább alacsonyabban. A billentyűzethez csak tiszta kézzel nyúljunk, ne ütögessük, és óvjuk a nedvességtől, portól. A tisztításához kapcsoljuk ki a számítógépet és áramtalanítsunk, ezután nedves kendővel törölgessük tisztára a részeket. Semmiképpen ne használjunk erre a célra folyékony vagy hajtógázas tisztítószereket.
Az egeret úgy használjuk, hogy közben az alkarunk meg legyen támasztva, tenyerünk feküdjön rá az egérre, és két ujjunk helyezkedjen el az egér gombjain. Elszennyeződését egérpad használatával csökkenthetjük. A mechanikus, vagyis görgős egér tisztítását magunk is elvégezhetjük. Ehhez kinyitjuk az egér alján található kör alakú fedelet, a gumigolyót puha, nedves ruhával áttörölgetjük, ugyanígy a golyó kivétele után hozzáférhető két egymásra merőleges tengelyt is, majd visszahelyezzük a golyót, és bezárjuk a fedelet.