Az összegyűjtött adatokat a könnyebb felhasználás, valamint az áttekinthetőség érdekében célszerű rendeznünk.
Ha az osztálynaplóba a társaink neve össze-vissza kerülne be, akkor a keresés sokkal hosszabb ideig tartana, mint ha valamilyen rendszer szerint jegyezzük be azokat. A naplóban a tanulók neve ábécérendben van beírva. Így a tanár tudja, hogy Asztalos Arankát a napló elején, Zeller Zénót pedig a napló vége felé találja meg.
- Ha az osztálytársainkat a születési dátumuk szerint rendezzük sorba, akkor sokkal hamarabb ki tudjuk keresni azokat, akik velünk azonos hónapban születtek.
- Ha az év végi eredmények alapján készítjük el a rendezést, akkor gyorsan kiderül, hogy ki hányadik lett az osztály rangsorában.
Ezekből a példákból jól láthatjuk, hogy az adatok megfelelő rendszerezésével gyorsan juthatunk információkhoz, könnyebben tudunk tájékozódni közöttük.
Szöveges adatok rendezése
A szöveges adatokat leggyakrabban ábécé szerinti sorba rendezzük.
A rendezés során mindig az első betűt vesszük figyelembe. Ez alapján az adatok közül az kerül az első helyre, amelyik előrébb van az ábécében.
Előfordul, hogy két vagy több adatnak ugyanaz a kezdőbetűje. Ilyenkor a következő betűt is figyelembe kell venni. Ha ez is megegyezik, addig kell folytatni az összehasonlítást, míg a betűkben eltérés lesz.
Az osztálynaplóba beírt névsor ábécé szerinti rendezés eredménye.
Számadatok rendezése
A számadatokat emelkedő vagy csökkenő sorrendbe tudjuk rendezni. A rendezés irányát általában a feladat szabja meg.
- Egy tesztlap kitöltése után különböző eredmények születhetnek. Van olyan, amelyik hibátlan, vagy amelyikben csak egy hiba van. De előfordulnak tesztlapok kettő, három, vagy több hibával is. Ha ezeket a tesztlapokat a hibapontok alapján állítják sorba, akkor az első helyen azé a tanulóé fog szerepelni, aki hibátlanul oldotta meg a tesztet. Vagyis ekkor az adatokat hibapontszám szerinti emelkedő sorba rendeztük.
- Ha a matematika dolgozat során elért pontszámok alapján készítünk egy osztályrangsort, akkor a legelső helyre az a tanuló fog kerülni, akinek a legtöbb pontja van. Ekkor az adatokat csökkenő rendbe állítottuk.
Kapcsolódó animációk