Mindennapi életünkben egyre több informatikai eszközt használunk, ezek egyike a számítógép. A számítógépházban, vagy más néven rendszeregységben találhatjuk a számítógép működése szempontjából fontosabb alkatrészeket, eszközöket például a processzort és a memóriát. A ház, ami tulajdonképpen egy fémdoboz, lehet fekvő és álló helyzetű. A gépház előlapján találhatjuk a gép áramellátásának ki- és bekapcsolására szolgáló főkapcsoló gombot, valamint az újraindításra szolgáló Reset gombot.
Az alaplap
A számítógép legfontosabb alkatrészei a számítógépházban található alaplapon helyezkednek el. Az alaplapon találhatjuk a processzort, a memóriát és erre csatlakoztathatók az illesztőkártyák, melyeken keresztül egyéb eszközöket, például monitort, nyomtatót kapcsolhatunk a számítógéphez. Az alaplap tulajdonképpen egy zöld, aranyszínű vonalakkal átszőtt lap, melyen fekete, soklábú dobozkákat találunk. A kis fekete dobozkákban találhatók az integrált áramkörök, melyek a gép működését lehetővé teszik.
A processzor
A processzor a számítógép egyik legfontosabb alkatrésze, lelke. Feladata, hogy végrehajtsa az utasításokat és ütemezze a feladatokat. Amikor számítógépünk legfontosabb jellemzőit szeretnénk megadni, a processzor típusát és a sebességét (órajel értékét) melynek mértékegység a GHz (GigaHertz) mindenképpen meg kell adnunk.
Az operatív memória
A számítógépnek is van memóriája, mert egyszerre sokféle dolgot kell „észben tartania”. Az adatokat tárolni és feldolgozni kell. A tárolás eszköze a memória, a feldolgozásé pedig a processzor.
Az operatív memória (ezt nevezik RAM-nak) tartalmazza a működéshez szükséges adatokat, és az éppen futó programokat. Közvetlen kapcsolatban áll a processzorral, amely végrehajtja az utasításokat. A processzor a memóriától kapja az adatokat és utasításokat, valamint ide helyezi a műveletek eredményét is.
Az órajel
A számítógép központi vezérlőegysége, a processzor (CPU), egy óra ütemére dolgozik. A számítógép különböző egységei meghatározott számú órajel után hozzáfognak a következő lépéshez. A processzor sebességére utaló fő jellemző az órajel értéke, mely azt adja meg, hogy egy másodperc alatt hány utasítást képes kiadni, vagy feldolgozni. Ha például egy processzor egy másodperc alatt egy műveletet képes elvégezni, akkor az órajele egy Hertz, rövidítve 1 Hz. Ennek a mértékegységnek is vannak többszörösei, mint a grammnak, vagy a méternek. Ha egy számítógép adatai között az szerepel, hogy 2 GHz, az azt jelenti, hogy egy másodperc alatt kétmilliárd művelet elvégzésére képes.
Buszok
A számítógép részegységeit a buszok kötik össze. Ezek tulajdonképpen vezetékek. A számítógép az egyes részek működését a buszokban folyó árammal szabályozza, és a szükséges adatok is ezekben haladnak.