Amikor az iskolában – vagy tavaly az óvodában – eljátszottatok egy mesét vagy az anyák napi műsort, évzárót, akkor a tanító néni vagy az óvó néni volt a rendező. Ő választotta ki a mesét, a verseket, a szereplőket, ő magyarázta el, ki hová álljon, hogyan mondja a szerepét. Az egész műsornak ő volt a felelőse, a vezetője.
Jártál-e már színházban? Színház nagyobb városokban van, Budapesten több is.
A színházakban felnőtteknek szóló „meséket”, színdarabokat adnak elő színészek. A színdarab megrendezésének felelőse a rendező, aki – ahogy nektek a tanító néni –, utasításokat ad a színészeknek, hogy hogyan játsszák el a szerepüket. A rendező feladata a szereplők kiválasztása, a díszlet- és jelmeztervező, valamint a színészek munkájának az összefogása.
Azt a könyvet, amelyben le van írva a színdarab, szövege szövegkönyvnek hívják.
Moziban biztosan voltál már. Ott mesefilmeket és felnőtteknek szóló filmeket vetítenek. A filmeknek, még a rajzfilmeknek is van rendezőjük. A rajzfilmrendező persze nem a rajzolt figuráknak ad utasításokat, hanem a rajzolóknak.
A filmek szövegkönyvét forgatókönyvnek nevezik.
Minden történetnek, mesének vannak szereplői. A Piroska és a farkas meséjének Piroska, az anyukája, a farkas, a nagymama és a vadász a szereplői.
A mesék hősei közül vannak, akik a mesében az elejétől a végéig szerepelnek. Ők a főszereplők. A mesehősök másik csoportjának csupán rövid szerep jut a mesében. Ők a mellékszereplők. A mese címe gyakran a főszereplő neve. A Piroska és a farkas című mesében is Piroska és a farkas a főszereplők, az anyuka, a nagymama és a vadász mellékszereplők.
Néha nehéz eldönteni, hogy kik a főszereplői egy mesének. A Hófehérke és a hét törpe meséjében Hófehérke biztosan főszereplő, de a törpék is azok, bár a mese elején nem szerepelnek.
Amikor egy mesét előadnak egy színházban, a szereplők a darab rendezőjének az utasításait követik.