Az interaktivitás
Interaktivitás: az ember-számítógép párbeszédet nevezzük interaktivitásnak.
Interaktív multimédia: ha az ember-számítógép párbeszéd csatornája egy multimédiaalkalmazás, akkor az alkalmazás interaktív multimédiává válik.
Az interaktivitás a számítógépes alkalmazásában talán a legjelentősebb irányelv, ami a felhasználók számára szempont lehet.
Multimédiaalkalmazás
Multimédiaalkalmazásoknak nevezzük az olyan multimédia rendszereket, melyekben szöveg, hang-, kép- és videóállományok vannak a támasztott igényeknek megfelelő szerkezetben és kapcsolatban.
Szöveges alkotóelemek
A multimédia rendszerekben a szöveges tartalmi elemek jelentik az információ alapját. Például szövegesen jelenik meg a multimédiaalkalmazás tárgya, címe, tartalomjegyzéke, szövegesen kerülnek közlésre mindazon lényeges információk, amelyek segítik a felhasználói megértést és az alkalmazásban történő egyéb elemek kapcsolatát. A szöveges részek felhasználhatóvá tétele történhet hagyományos módon, vagyis a kívánt szöveg billentyűzet segítségével történő digitalizálásával, esetleg lapolvasón keresztüli feldolgozásával.
A multimédiaalkalmazásban megjelenő szöveges információknak több feltételnek is eleget kell tenniük
- Legyen a megjelenített szövegünk tömör, lényegre törő
- A megjelenített szövegben olyan szavak legyenek, melyekhez további információkat fűzhetünk.
- Az ilyen módon használt szavakat, mondatokat a környezettől eltérő formázással jelöljük meg.
- A multimédiaalkalmazás szöveges részeiben célszerű közismert szavakat, fogalmakat használni.
- Egy-egy új fogalom magyarázata nagyobb mennyiségű szöveget igényel, amit az alkalmazás szöveges részében célszerű elkerülni. Ezért szükséges lehet egy új tartalmi szolgáltatást (például Fogalomtár) bevezetése.
- Napjainkra a számítástechnikában elterjedtek az olyan alapfogalmak, melyekről feltételezhető, hogy annak jelentését a felhasználók döntő többsége ismerheti.
- A megjelenített szövegeket többször, figyelmesen olvassuk át.
- Kerüljük az esetleges helyesírási hibákat, melyek nagyban rontják alkalmazásunk értékét, színvonalát.
Interaktivitás: az ember-számítógép párbeszédet nevezzük interaktivitásnak.
Interaktív multimédia: ha az ember-számítógép párbeszéd csatornája egy multimédiaalkalmazás, akkor az alkalmazás interaktív multimédiává válik.