A médium
Médium: különböző információk terjesztésére és bemutatására szolgáló eszköz. Például médiumnak nevezzük ebben a megközelítésben a szöveget, a képet, a zenét, a videót.
A médiumok csoportosítása
A médiumokat az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:
Felfogás médium: érzékelési modalitásnak felel meg. Legfőbb kérdése, hogy hogyan fogja fel az ember az információt. Az információ-felfogás lehet vizuális vagy hallási. Vizuális médium például a nyomtatott szöveg, az ábra, a kép; hallási médium például a beszéd, a zaj és a zene.
Képviselet médium: az információ számítógépes ábrázolásával foglalkozik, annak kódolása szerint. Például a szöveget ASCII kóddal, a képet JPEG kódban, a hangot pedig PCM szabvánnyal kódolják.
Bemutatási médium: az információ-bevitel és –kivitel eszközeire, valamint segédeszközeire vonatkozik. Kiviteli eszköz például a papír, a monitor, a Projektor; beviteli eszköz a billentyűzet, az egér, a mikrofon.
Tárolásmédium: az adattárolókat csoportosítja aszerint, hogy hol és hogyan van az adat tárolva. A papír, a floppy lemez, a winchester, a CD és a DVD mind-mind tárolóközeg.
Átvitelmédium: azok az eszközök, amelyek az adatok folyamatos továbbítását teszik lehetővé. Például a hálózati kábel, a mikrohullám.
Információkicserélő médium: az információ továbbításához használt adathordozók, tehát a tárolási- és az átvitelmédiumok.
A média
Média: a mondanivaló kifejezésére használatos közvetítő közegek összessége. A hétköznapi értelemben vett médiát többféleképpen csoportosíthatjuk. Lehet nyomtatott, például az újság, lehet sugárzott, mint például a tv-adás, a rádió, de lehet digitális feldolgozású is, mint például egy internetes napilap.
A multimédia
A multimédiát a médium szó többes száma, ebből következően a „multi-média” több médiumnak felel meg. Az információközvetítés formája szöveges, kép, mozgókép és hang elemek ötvözésével. A multimédia korunk egyik legjelentősebb média-eszköze, mely az információkat minőségi formájában közli.
A multimédiás rendszer
Multimédiás rendszer: nem mennyiségi, hanem minőségi tartalommal bíró multimédiás produktum. A multimédiás rendszernek legalább egy folyamatos (időfüggő) és egy diszkrét (idő független) médiumot tartalmaznia kell. Független információelemek számítógép-vezérelt, integrált előállítása, cél orientált feldolgozása, bemutatása, tárolása és továbbítása jellemzi.
Médium: különböző információk terjesztésére és bemutatására szolgáló eszköz.
Felfogás médium: érzékelési modalitásnak felel meg. Legfőbb kérdése, hogy hogyan fogja fel az ember az információt.
Képviselet médium: az információ számítógépes ábrázolásával foglalkozik, annak kódolása szerint.
Bemutatási médium: az információ-bevitel és –kivitel eszközeire, valamint segédeszközeire vonatkozik.
Tárolásmédium: az adattárolókat csoportosítja aszerint, hogy hol és hogyan van az adat tárolva.
Átvitelmédium: azok az eszközök, amelyek az adatok folyamatos továbbítását teszik lehetővé.
Információkicserélő médium: az információ továbbításához használt adathordozók, tehát a tárolási- és az átvitelmédiumok.
Média: a mondanivaló kifejezésére használatos közvetítő közegek összessége.
A multimédiát a médium szó többes száma, ebből következően a „multi-média” több médiumnak felel meg. Az információközvetítés formája szöveges, kép, mozgókép és hang elemek ötvözésével.
Multimédiás rendszer: nem mennyiségi, hanem minőségi tartalommal bíró multimédiás produktum. A multimédiás rendszernek legalább egy folyamatos (időfüggő) és egy diszkrét (idő független) médiumot tartalmaznia kell. Független információelemek számítógép-vezérelt, integrált előállítása, célorientált feldolgozása, bemutatása, tárolása és továbbítása jellemzi.