Digitalizált képek elemi egysége
A monitorunkon megjelenítendő digitalizált képünk képpontokból épül fel, ezeket pixelnek nevezzük.
Pixelnek nevezzük a kép egyes pontjait, ami önálló színnel rendelkezik. Ha a képpontok kellően kicsik, azaz a felbontás nagy, szemünk nem tud különbséget tenni az egyes négyzetek között, és folyamatos árnyalatokként észleljük a látványt. A szkennerek és a digitális fényképezőgépek minden esetben pixeles képet adnak.
Digitális képi elem tulajdonságai
A digitalizált képek tulajdonságát általában három adat jellemzi: a vízszintes nagyság képpontban, a függőleges nagyság képpontban és a színmélység. A színmélység a képre jellemző adat, de ennek nagysága megegyezik az egyes képpontok színfelhasználási tartományának nagyságával, vagyis ha 8 bites a képünk színmélysége, akkor ez azt jelenti, hogy az egyes képpont színezéséhez felhasználható színek száma maximálisan 8 biten ábrázolható. Ennek függvényében például, ha a képernyőnk megjelenítését nézzük, akkor az azt kiszolgáló VGA kártya teljesítménye a mérvadó. Felesleges egy monokróm (2 színből álló megjelenítésű kép) monitorhoz olyan VGA kártyát használnunk, ami kiszolgálna egy SVGA szabványnak megfelelő monitort.
Fordított a helyzet akkor, ha olyan képi minőséget kívánunk megjeleníteni, amely a felhasználói szinten nem teljesíthető, ezért multimédiaalkalmazásunkban törekedjünk arra, hogy már a tervezés folyamatában meghatározzuk a felhasználók felé a szükséges technikai hátteret. Másodlagosan fontos arra is figyelnünk, hogy mekkora képállomány mérettel fogjuk terhelni a felhasználók háttértárát, vagyis hány darab képet teszünk közzé és azokat milyen minőségben, ugyanis a saját, de főként a felhasználó háttértár kapacitása is végesnek bizonyulhat.