A kétéltűek osztályának képviselői már szárazföldi állatok, de életük sok szempontból a vízhez kötött. Légzőszervük tüdő, végtagjaik a szárazföldön való helyváltoztatásra alkalmas lábak. Tüdejük légzőfelülete azonban meglehetősen kicsi, önmagában nem biztosít elegendő mennyiségű oxigént az életműködésekhez. A tüdőlégzést ezért bőrlégzés egészíti ki, amelynek feltétele a nedves, nyálkás bőr. A kétéltűek ezért párás, nyirkos környezetben élnek. A kétéltűek petével szaporodnak. Egyedfejlődésükvízhez kötött, átalakulással történik.
A kétéltűekragadozók, legtöbbjük édesvizek közelében él. Közismert fajaik a farkos kétéltűek (gőték, szalamandrák) és a békák rendjeibe tartoznak. Hazai fajaik kivétel nélkül védettek.
A kétéltűek egyedfejlődése
A békáknőstényei a vízbe rakják petéiket. A megtermékenyített petékből a kifejlett állattól eltérő testfelépítésűlárvák, más szóval ebihalak fejlődnek ki, amelyek kopoltyúval lélegeznek, úszószegéllyel mozognak. Az egyedfejlődés során fokozatosan megjelennek lábaik, kialakul a tüdejük. Eközben úszószegélyük és kopoltyújuk eltűnik.
Foltos szalamandra
A foltos szalamandra árnyas, nyirkoserdőkben él. Lábai gyengék, hosszú farkának kígyózó mozgásával halad előre. Hazánkban is honos, védett állat.
Pettyes gőte
A pettyes gőte a hazai édesvizekben is gyakori kétéltű. Szinte egész életét a vízben tölti. A hímekhasoldala a nászidőben pirosra színeződik. Védett faj.
Kecskebéka
A kecskebékavízinövényekkel sűrűn benőtt állóvizekben gyakori. Élőhelyén kitűnően elrejti zöldes színű hátoldala. Testhossza 10-15 cm. Hátsó lába erős, izmos ugróláb. Ujjai között úszóhártya feszül, amivel a vízben is ügyesen mozog. Ragadozó állat, főként repülő rovarokkaltáplálkozik. Hazánkban védett. Combjának ízletes húsáért tenyésztik is.
Zöld levelibéka
A zöld levelibéka a vízparti növényzetben gyakori. Ujjai végén tapadókorongok vannak, ennek köszönhetően ügyesen mozog a cserjék, fák lombjában. Kisebb repülő rovarokkal, pókokkaltáplálkozik. Védett.
Nyílméregbékák
A nyílméregbékák általában kis termetűek, a bőrükben található mirigyek nagyon erős mérget termelnek. Közép- és Dél-Amerikaesőerdeiben honosak. Mérgező voltukra élénk színükkel hívják fel a figyelmet.