V
alamennyi stílusárnyalat és stílusréteg további változatokban jelenhet meg attól függően, hogy a szöveg szóban vagy írásban keletkezik-e. Az adott nyelvváltozatokon, stílusrétegeken belül további stílusszinteket különböztethetünk meg, pl. a diáknyelv is lehet szellemes, igényes, de lehet igénytelen, durva is.
A különféle stílusárnyalatok és stílusrétegek sokszor több szociokulturális tényező alapján is megnevezhetők. A nyelvváltozatok között említett diáknyelvi szöveg például lehet közömbös az idő szempontjából, bizalmas vagy éppen durva a magatartás szempontjából. Ha azonban egy történelmi regényben beszélgetnek egymással a diákok, akkor már az idő szempontjából valószínűleg archaikus stílust fedezhetünk fel, sőt választékos is lehet egyben ez a nyelvhasználat.
A stílusréteg, stílusárnyalat alkalmazását a szociokulturális tényezők mellett egyéb tényezők is befolyásolják. A nyelvváltozatok nemcsak területileg vagy szakmai szempontból, hanem életkor, nem, műveltség, származás stb. szerint is alakítják a stílust. A szövegfajtákra, különösen pedig a szépirodalmi műfajokra is sajátos nyelvhasználat jellemző. A stílus a nyelvhasználattal ellentétben teljesen egyéni is lehet. Az egyéni stílus különösen nagy írók, költők esetében ismerhető fel, de a mindennapi életben is feltűnhet, hogy egy-egy barátunk, közeli ismerősünk gyakrabban használ bizonyos szavakat, fordulatokat, jellegzetes a kiejtése stb. A stílusnak ezeket az egyénre, nemre, műfajra, rétegre stb. jellemző vonásait gyakran látjuk-halljuk viszont a humoros műfajokban, a paródiákban stb. a humor forrása ilyenkor többnyire az, hogy szándékosan nem a helyzetnek, műfajnak stb. megfelelő nyelvváltozatot, szóhasználatot vagy szerkesztést alkalmaz a szerző.